Menu


SIKÇA SORULAN SORULAR

1 – KONAKSİS NEDEN BUKADAR UCUZ ?

KonakSis Aykut Saka tarafından 2005 yılında geliştirilmiş ve 2015 yılına kadar (10 Yıl) zaten ücretsiz olarak herkezin kullanımına sunuldu. Aykut Saka hiç bir zaman yaptığı programlardan para kazanan birisi olmadı. KonakSis kullanımı ve öğrenilmesi çok kolay oluşu sebebi ile çok fazla indirilip kullanılmaya başlandı. Bu sebepten dolayı bazı masraflar ortaya çıktı. Bu masrafları karşılayabilmek için programa 120 TL gibi küçük bir miktar belirlendi. Bu miktar sadece programın giderleri için talep edildiğinden, hem kimseyi üzmeyecek hemde müşterilerimiz daha iyi ve kesintisiz hizmet almış olacaklar.

 

 

2 – KONAKSİS OTOMATİK GÖNDERİM YAPIYOR MU?

Malesef daha önce yaşadığımız sorunlar ve elde ettiğimiz tecrübeler nedeniyle Otomatik Gönderme kullanmıyoruz. Müşterinin Bilgisayarının kapalı olması, internetinin kesilmesi, sunucu kaynaklı problemler v.b. gibi sıkıntılar olduğunda bilgilerin Emniyete ulaşmaması gibi sorunlar oluyor. Bu gibi durumlarda her nekadar mesajla veya telefonla bilgi versekde o an müşteriye ulaşılamayabiliyor. Müşteride haberi olmadığından verileri Elden Emniyete vermediğinden Cezai işlem uygulanıyor.  Müşterilerimizin ceza görmemeleri ve sorun yaşanmaması için otomatik değil, görerek işlem yapmayı ve sıkıntı varsa anında müdahale etmeyi tercih ediyoruz.

 

 

3 – KONAKSİS’e SAAT KAÇA KADAR ULAŞABİLİRİM?

LİSANSLI ve DESTEĞİ olan kullanıcılarımız bize mesai saatleri içerisinde Telefon desteği için 0 850 302 5605 numaralı telefondan  ve Uzaktan Bağlantı Desteği için Akşam saat 10:00 'dan  Gece saat 00:30 'e kadar ulaşıp  yardım alabilirler.

 

 

4 – SAAT KAÇTA GÖNDERİM YAPMALIYIZ?

XML Dosyasını 00:00 – 01:30 Saatleri arasında oluşturup göndermeniz gerekmektedir. Emniyet bu saatten sonraki gönderimleri kabul etmemektedir. Fakat Bölgenizdeki Emniyet Müdürlüklerin tebliği farklı yönde olursa onlara riayet etmelisiniz. 

 

 

5 – SİSTEMİMDE SIKINTI VAR, PROGRAMA ERİŞEMİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Sisteminizde sıkıntı var ise Tesisinizde konaklayan kişilerin bilgilerini, sorunu bildiren bir dilekçe yazarak en yakın emniyet birimine elden teslim etmeniz gerekiyor. Bunu yapmadan önce bilgisayarınız açılıyor ise öncesinde bize ulaşınız.

 

 

6- AKBS PROGRAMINA BAĞLANAMIYORUM NE YAPMALIYIM?

Öncelikle İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin. Eğer internet bağlantınız varsa IP değiştirmeyi denemelisiniz. AKBS sunucu adını giykimbil.egm.gov.tr  olarak değiştirip tekrar deneyiniz.  Özel resimli anlatımı sitemizin GEREKLİ BELGELER kısmında Mevcuttur.

 

 

7- XML BELGESİ GÖNDERİLİRKEN HASH BİLGİSİ HATASI ALIYORUM NE YAPMALIYIM?

Eğer Hash hatası alıyorsanız TRANSFER İŞLEMLERİ-> EGM DOSYASI OLUŞTUR (XML) Formundaki  HasH2 Düğmesini tıklayarak tekrar OLUŞTUR ‘a basın ve tekrar göndermeyi deneyin.

 

 

8- KİŞİ GELİŞ TARİHİ XML OLUŞMA TARİHİNDEN İLERİ OLAMAZ HATASI ALIYORUM ?

Normalde bu hata AKBS kaynaklı bir hatadır ve Kişileri silip tekrar giriş yapmanız gerekmektedir. Düzelmesi için RESEPSİYON -> MEVCUT MÜŞTERİ  Formundan Müşterileri silip tekrar RESEPSİYON -> MÜŞTERİ GİRİŞİ (Check In) Formundan aynı müşterileri odalara kayıt yapmanız gerekmektedir.